Wkrótce otwarcie we Wrocławiu (pn-pt 10-18, sob 10-14) - 501 838-333, 71 345 55 55
Szlaki rowerowe w Szklarskiej Porębie

Szlaki rowerowe w Szklarskiej Porębie. Poznaj najciekawsze!

Szlaki rowerowe w Szklarskiej Porębie w zdecydowanej większości prowadzą drogami leśnym, kamienistymi i górskimi. Aby je pokonać, trzeba posiadać rower górski o dużej sprawności technicznej oraz solidnych parametrach. Od stanu technicznego sprzętu w dużym stopniu zależy bezpieczeństwo. Zapraszamy do skorzystania z wypożyczalni Immotion, gdzie znajdziesz wiele modeli jednośladów idealnych na wyprawę po okolicznych trasach.

Spis treści
Wszystko o trasach rowerowych
Zasady korzystania
Wypożyczalnia Immotion

Szlaki rowerowe w Szklarskiej Porębie

Szlaki rowerowe w Szklarskiej Porębie należą do największych atrakcji tego dolnośląskiego miasta. Łącznie do dyspozycji kolarzy oddano kilkanaście oznakowanych ścieżek, których łączna długość to 450 km. Najdłuższy zjazd na trasie mierzy 8 km, a najwyższy punkt nad poziomem morza – 1150 m. Szlaki klasyfikowane są w skali trudności od 1 do 5 i występują w długościach od 8 do nawet 50 km.

Trasa nr 1 – Mała Szklarska Pętla

Mała Szklarska Pętla to trasa o długości 13 km. Startuje w centrum miasta i ciągnie się ulicami przy stadionie, aż do Kościoła pw. Bożego Ciała. W międzyczasie odwiedzić można Muzeum w Szklarskiej Porębie, dom Wlastimila Hoffmana i Chybotek. Droga powrotna prowadzi ulicą Dolną, Armii Krajowej oraz Osiedla Podgórze do centrum miasta.

Trasa nr 2 – Trasa Kogeneracji

Trasa Kogeneracji mierzy 58 km. To okazja do zwiedzenia Gór Izerskich i Karkonoszy. Mimo długości jest łatwa technicznie. Po stronie czeskiej zobaczyć można Wodospad Mumlavy, skocznię narciarską i rejony Harrachova. Ze startu w Szklarskiej Porębie trasa kieruje do ośrodka wczasowego Południowy Stok, skąd wyjechać można na Góry Izerskie i przez kopalnię kwarcu dotrzeć do szosy w stronę Jakuszyc.

Górski szlak rowerowy

Trasa nr 3 – Trasa Radiowej Trójki

Trasa Radiowej Trójki mierzy 25 km i jest dość trudna technicznie. Wymaga sporych umiejętności i dobrego sprzętu, dlatego polecana jest wprawionym rowerzystom. Trasa startuje na Skwerze Radiowej Trójki, skąd prowadzi przez centrum obok Starej Chaty Walońskiej. Po dotarciu do Wodospadu Szklarki, należy ruszyć na Białą Dolinę i do Rozdroża pod Kamieńczykiem, po czym na Szrenicę i ponownie na Skwer Radiowej Trójki.

Trasa nr 4 – Łącznik Trzech Dzielnic

Łącznik Trzech Dzielnic należy do najłatwiejszych tras. Mierzy 9 km i przebiega głównie w obszarze Szklarskiej Poręby Dolnej. Początek trasy to centrum miasta przy IT, skąd należy ruszyć obok Kościoła pw. Bożego Ciała do Centrum Rehabilitacji Rolników, ostro zjechać w dół ul. Waryńskiego i wrócić ul. Armii Krajowej.

Trasa nr 5 – Karkonoski Ekspress pod Reglami

Stosunkowo łatwa trasa o długości 19 km. Karkonoski Ekspress pod Reglami oferuje piękne widoki. Start z centrum miasta, następnie dojazd do parkingu Kamieńczyka i podróż lasem u podnóża Karkonoszy. Po dotarciu do drogi pod Reglami powrót do centrum z ul. Kasprowicza.

Trasa nr 6 – Pętla Trzy Jawory

Pętla Trzy Jawory mierzy 8 km i jest szczególnie polecana na rodzinne wycieczki. Prowadzi przez okolice Michałowic, startując na krzyżówce przy Łagodnej w ich pobliżu. Na trasie zwiedzić można kamieniołom granitu, po czym dojechać do węzła szklaków i przy Trzech Jaworach wrócić przez Rozdroże. Trasa opracowana została jako pętla dodatkowa dla tras 5 i 7.

Trasa nr 7 – Pętla Dwóch Rzek

Dość trudna trasa o długości powyżej 30 km. Startuje w centrum miasta przy IT, skąd prowadzi przez Zakręt Śmierci i Rozdroże Izerskie. Po dotarciu do Górzyńca należy skierować się na Piechowice i wrócić do Szklarskiej Poręby. Trasa idealnie sprawdza się na całodniową wycieczkę rowerową. Na ok. 10 km odcinku biegnie drogą asfaltową z niedużym ruchem.

Trasa nr 8 – U podnóża Wysokiego Grzbietu

Trasa o średnim poziomie trudności, mierząca 35 km. Podczas wyprawy trzeba się zmierzyć z kilkoma stromymi podjazdami, np. “Samolotem”, wjazdem na Kopalnię Stanisław czy okolicami Jagnięcego Jaru. Trasa oferuje wspaniałe widoki w dolinach rzeki Izery i Kamiennej. Warto zwiedzić zwłaszcza Rozdroże pod Cichą Równiną, Polanę Jakuszycką czy nieczynną kopalnię kwarcu Stanisław.

Trasa nr 9 – Trasa Towarzystwa Izerskiego

Trasa Towarzystwa Izerskiego posiada długość ok. 18,5 km. Charakteryzuje się średnim poziomem trudności i jest wyjątkowo atrakcyjna pod względem widokowym. Prowadzi drogami w Górach Izerskich, rozpoczynając się i kończąc na Orlu. Konieczny jest dojazd do Szklarskiej Poręby – Jakuszyc.

Trasa nr 10 – Trasa Interferii – Izerska Pętla

Średnio trudna, trzydniowa trasa mierząca 48 km i łącząca dwie miejscowości górskie – Szklarską Porębę oraz Świeradów Zdrój. Zaczyna się i kończy przy DW. Górnicza Strzecha. Dojazd do Jakuszyc przez Osiedle Huty, a następnie piękną trasą przez Orle w okolicach Chatki Górzystów. Po dotarciu do granic Świeradowa Zdroju, Drogą Sudecką powrót do Szklarskiej Poręby.

Trasa nr 11 – Trasa Gazety Wyborczej – Pętala Kamiennej

Krótka, charakteryzująca się średnim poziomem trudności trasa o długości 13,5 km. W znacznej części przebiega drogami asfaltowymi, oferując przy tym piękne górskie widoki.

Trasa nr 12 – Trasa Artystyczna

Trasa Artystyczna mierzy 12 km i stanowi wspaniałą okazję do zwiedzenia muzeów, galerii oraz innych miejsc związanych z kulturą miasta. Startuje i kończy się przy IT w centrum Szklarskiej Poręby. Prowadzi do Esplanady, gdzie zobaczyć można cmentarz i odwiedzić oddział Muzeum Okręgowego. Po zjechaniu w stronę Szklarskiej Poręby Dolnej, warto obejrzeć Złoty Widok i Grób Karkoszona. Następnie leśną drogą następuje dojazd do Wodospadu Szklarki. Po ruszeniu ul. 1 Maja i ul. Kilińskiego dotrzeć można do domu Zbigniewa Frączkiewicza. Powrót odbywa się drogą E-65.

Trasa nr 14 – Singel Track Szklarska

Wieloodcinkowa trasa Singel Track dostępna jest w Szklarskiej Porębie od października 2019 roku. Stosunkowo łatwa, ale z uwagi na przewyższenie i długość 21 km stawia dość duże wymogi kondycyjne. Zawiera odcinki ze sporą ekspozycją skoku i jest współdzielona, dlatego w niektórych miejscach mogą się pojawiać inne pojazdy lub piesi turyści.

Zasady korzystania ze szlaków rowerowych w Szklarskiej Porębie

Szlaki rowerowe w Szklarskiej Porębie stoją otworem przed wszystkimi turystami. Podczas jazdy konieczne jest jednak stosowanie się do kilku ważnych zasad. Należy zawsze poruszać się po trasach oznakowanych, przestrzegając zakazów ruchu oraz zasad bezpieczeństwa – zarówno własnego, jak i pozostałych uczestników. Na trasach należy zawsze ustępować pierwszeństwa pieszym turystom, a także stosować się do zasad związanych z poszanowaniem przyrody.

Wypożyczalnia Immotion

Decydując się na wyruszenie w podróż rowerem, warto pamiętać o obiektywnej ocenie własnych możliwości kondycyjnych oraz sprzętowych. Konieczne jest też zadbanie o właściwy ubiór, ekwipunek oraz prowiant, zwłaszcza na dłuższych i bardziej wymagających trasach. Zapraszamy do skorzystania z oferty wypożyczalni Immotion, która posiada na stanie blisko 15 wysokiej klasy jednośladów. Oferujemy liczne akcesoria, ubrania, buty oraz inne rzeczy niezbędne rowerzystom ruszającym na trasy w Szklarskiej Porębie. Nasi fachowcy są w stanie udzielić profesjonalnej pomocy w doborze wyposażenia, a także zrealizować dowolną modyfikację lub naprawę roweru.

Gdzie jesteśmy?

wypożyczalnia rowerów Specialized we Wrocławiu

Zapraszamy (pn-pt 10-18, sob 10-14)

Zadzwoń +48 501 838-333

Napisz do nas