Wkrótce otwarcie we Wrocławiu (pn-pt 10-18, sob 10-14) - 501 838-333, 71 345 55 55
Ścieżki rowerowe w Szklarskiej Porębie

Ścieżki rowerowe w Szklarskiej Porębie

Ścieżki rowerowe w Szklarskiej Porębie należą do najciekawszych tras w rejonie Gór Izerskich i Karkonoszy. Do użytku rowerzystów oddano w 2001 roku kilkanaście odcinków o łącznej długości 278,3 km, a obecnie zajmują one już około 500 km. Poziom trudności poszczególnych tras jest zróżnicowany. W okolicy znaleźć da się zarówno typowo rekreacyjne ścieżki, jak i szlaki przeznaczone dla bardziej zaawansowanych osób. Rowery w Szklarskiej Porębie wypożyczyć można w Immotion.

Spis treści
Mała Szklarska Pętla
Trasa Kogeneracji
Trasa Radiowej Trójki
Łącznik Trzech Dzielnic
Karkonoski ekspress pod Reglami
Pętla Trzy Jawory
Pętla dwóch rzek
U podnóża Wysokiego Grzbietu
Trasa Towarzystwa Izerskiego
Trasa Interferii
Trasa Gazety Wyborczej
Trasa Artystyczna
Singel Track Szklarska

Poznaj popularne ścieżki rowerowe w Szklarskiej Porębie

Ścieżki rowerowe w Szklarskiej Porębie zawdzięczają swoje walory niezwykle atrakcyjnej lokalizacji. Bliska odległość miasta od granicy sprawia, że jest ono idealny punktem wypadowym do Czech. Wiele polskich tras rowerowych łączy się z czeskimi. Ścieżki w Górach Izerskich są stosunkowo łatwe – charakteryzują się małymi przewyższeniami, wielkimi przestrzeniami oraz wspaniałymi panoramami. Karkonosze oferują bardziej wymagające trasy dla zaawansowanych, a przy tym zwracają uwagę zapierającymi dech w piersiach krajobrazami.

Mała Szklarska Pętla

Mała Szklarska Pętla mierzy 13 km i startuje w samym centrum miasta. Do Kościoła pw. Bożego Ciała prowadzi ulicami obok stadionu, umożliwiając przy okazji zwiedzenie Muzeum w Szklarskiej Porębie. Na trasie odwiedzić można także Dom Wlastimila Hofmana w Szklarskiej Porębie Dolnej. Po minięciu Chybotka trasa prowadzi ulicą Dolną, Armii Krajowej i Osiedla Podgórze na Białą Doliną, aż na powrót do centrum miasta.

Rower na ścieżce

Trasa Kogeneracji

Łączna długość Trasy Kogeneracji to 50 km. Ścieżka prowadzi zarówno po Karkonoszach, jak i Górach Izerskich. Uznawana jest za stosunkowo trudną, z występującymi miejscowo ostrymi podjazdami oraz trudną nawierzchnią szutrową. Po stronie czeskie umożliwia zwiedzenie centrum miasta Harrachova oraz Wodospadu Mumlavy. Przy okazji zobaczyć można słynną skocznię mamucią. Trasa rozpoczyna się w centrum Szklarskiej Poręby, po czym kieruje do Ośrodka Wczasowego “Południowy Stok”. Warto zatrzymać się przy Źródełku Zdrowia i Miłości, aby skosztować prozdrowotnej wody źródlanej. Kolejny przystanek do kopalnia kwarcu “Stanisław”, skąd trasa kieruje do szosy w stronę Jakuszyc. Z tego miejsca przekroczyć można granicę państwa i po zwiedzeniu Harrachova wrócić do Szklarskiej Poręby.

Trasa Radiowej Trójki

Mierząca 20 km Trasa Radiowej Trójki to swego rodzaju Duża Szklarska Pętla. Umożliwia zwiedzenie wielu interesujących miejsc i miejscowości. Wymaga profesjonalnego sprzętu i sporych umiejętności, ponieważ jest dość trudna. Rozpoczyna się na Skwerze Radiowej Trójki, skąd kolejno prowadzi przez centrum tuż obok Starej Chaty Wolańskiej oraz Wodospadu Szklarki. Ze Szklarskiej Poręby Dolnej trasa kieruje do Zakrętu Śmierci, a stamtąd na Białą Dolinę i do Rozdroża pod Kamieńczykiem. Z dolnej stacji wyciągu kolarze ruszają na Szrenicę i powracają na Skwer Radiowej Trójki.

Łącznik Trzech Dzielnic

9-kilometrowy Łącznik Trzech Dzielnic to jedna z łatwiejszych tras, która przebiega w większości po terenach Szklarskiej Poręby Dolnej. Startuje w centrum Szklarskiej Poręby Górnej, tuż przy IT. Do części Dolnej należy dotrzeć przejazdem obok Kościoła pw. Bożego Ciała, skąd obok CRR KRUS prowadzi ostry zjazd ulicą Waryńskiego w dół. Powrót odbywa się ul. Armii Krajowej.

Karkonoski ekspress pod Reglami

Karkonoski ekspress pod Reglami to łatwa trasa mierząca 19 km. Rozpoczyna się w centrum miasta, skąd dalszy dojazd przebiega do parkingu Kamieńczyka. Po pokonaniu dróg leśnych u podnóża Karkonoszy trasa ciągnie się aż do Drogi pod Reglami, a następnie następuje powrót do centrum ul. Kasprowicza.

Pętla Trzy Jawory

8-kilometrowa Pętla Trzy Jawory poprowadzona została w okolicach Michałowic. Ten łatwy odcinek rozpoczyna się i kończy na krzyżowce przy Łagodnej. Po drodze dojazd przebiega niedaleko kamieniołomu granitu, a następnie węzłem szlaków w Michałowicach. Trasa powrotna kieruje przy Trzech Jaworach przez Rozdroże.

Pętla dwóch rzek

Stosunkowo trudna Pętla dwóch rzek posiada długość sięgającą ponad 30 km. Prowadzi przez Rozdroże Izerskie i Zakręt Śmierci do Górzyńca, a następnie przez Piechowice. Powrót do Szklarskiej Poręby odbywa się Drogą pod Reglami.

U podnóża Wysokiego Grzbietu

Mierząca 35 km długości trasa U podnóża Wysokiego Grzbietu startuje przy IT w samym centrum Szklarskiej Poręby. Prowadzi leśnymi ścieżkami przez Góry Izerskie. Przejazd z centrum kieruje na drogę obok Kopalni Stanisław, skąd następuje dojazd do Orła na Przełącz Szklarską. Droga powrotna kieruje się wzdłuż starego torowiska prosto do Szklarskiej Poręby. Trasie towarzyszą majestatyczne widoki.

Trasa Towarzystwa Izerskiego

Trasa Towarzystwa Izerskiego to stosunkowo łatwa i atrakcyjna widokowo ścieżka o długości 18,5 km. Prowadzi drogami Gór Izerskich, rozpoczynając się i kończąc na Orlu. Rowerzyści muszą dojechać do Szklarskiej Poręby – Jakuszyc.

Trasa Interferii

Trasa Interferii mierzy 49 m, a jej początek i koniec znajduje się przy DW. Górnicza Strzecha na ul. Wysokiej. Przebiega Osiedlem Huty do Jakuszyc, skąd prowadzi efektowną wizualnie trasą przez Orle niedaleko Chatki Górzystów. Trasa kończy się przy granicach Świeradowa Zdroju, skąd powrót do Szklarskiej Poręby następuje Drogą Sudecką.

Trasa Gazety Wyborczej

14-kilometrowa Trasa Gazety Wyborczej startuje i kończy się przy IT w centrum miasta. Po drodze rowerzyści przejeżdżają Białą Doliną w stronę Jakuszyc, skąd następuje powrót ruchliwą szosą E-65. Trasa łatwa i wyjątkowo ładna pod względem widokowym.

Trasa Artystyczna

Trasa Artystyczna oprowadza po galeriach, muzach oraz innych punktach kulturalnych Szklarskiej Poręby. Rozpoczyna się i kończy w centrum Szklarskiej Poręby przy IT. Prowadzi do Esplanady, gdzie zobaczyć można autorską Galerię Kokon, cmentarz z grobem Hofmana oraz Muzeum w Szklarskiej Porębie. Po ruszeniu w stronę Szklarskiej Poręby Dolnej zobaczyć można dom Hofmana oraz Grób Karkonosza przy Złotym Widoku. Po przecięciu szosą na leśnej drodze dotrzeć można do Wodospadu Szklarski. Wąskimi uliczkami kolarze dojeżdżają do nieaktywnej huty Julia. Powrót odbywa się drogą E-6.

Singel Track Szklarska

Single Track to nowa wieloodcinkowa trasa w Szklarskiej Porębie. Mierzy 21 km i jest stosunkowo łatwa, ale wymaga dobrej kondycji z uwagi na liczne podwyższenia. Niektóre odcinki są współdzielone, dlatego należy pamiętać o zwracaniu uwagi na pieszych turystów oraz inne pojazdy.

Zalety ścieżek rowerowych w Szklarskiej Porębie

Ścieżki rowerowe w Szklarskiej Porębie dają możliwość całodziennych wypraw jednośladem lub pieszo. Po drodze napotkać można gościnne schroniska, w których serwowane jest górskie jadło. Noclegi organizowane są w prywatnych pensjonatach, hotelach i kwaterach, a także na całorocznych campingach. Część obiektów posiada zamykane parkingi na rower. W okolicy znajdują się także liczne sklepy z akcesoriami, punkty serwisowe oraz wypożyczalnie rowerów, takie jak Immotion. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty i wspólnego ruszenia w ścieżki rowerowe Szklarskiej Poręby.

Gdzie jesteśmy?

wypożyczalnia rowerów Specialized we Wrocławiu

Zapraszamy (pn-pt 10-18, sob 10-14)

Zadzwoń +48 501 838-333

Napisz do nas